امروز: December 6, 2023

تنوع ارزی در صرافی‌های ایرانی تا چه مقدار نیاز معامله‌گران حرفه‌ای را برطرف کرده است؟

اقتصادی تاریخ انتشار: ۰۲/۰۵/۱۹ بدون نظر   11 بازدید

اندازه فونت    

تنوع ارزی در صرافی‌های ایرانی تا چه مقدار نیاز معامله‌گران حرفه‌ای را برطرف کرده است؟ در شرایطی که بسیاری از صرافی‌های معتبر خارجی به خاطر شرایط تحریم درهای خود را به روی ایرانیان بسته‌اند، آیا صرافی‌های ایرانی توانسته‌اند تنوع ارزی مورد نظر کاربران و سرمایه‌گذاران را در اختیار آن‌ها قرار دهند؟ اهمیت وجود تنوع ارزی در صرافی‌های ایرانی چیست و آیا تنوع بالا امری ضروری است؟ کدام صرافی‌ ایرانی توانسته است بیشترین تنوع ارزی را در اختیار کاربران خود بگذارد؟

این‌ها برخی از پرسش‌هایی است که جامعه کاربران ارزهای دیجیتال هنگام مقایسه صرافی‌های خارجی و داخلی با آن‌ مواجه می‌شوند و در این گزارش به دنبال پاسخ آن‌ها هستیم.

چرا تنوع ارزی در صرافی‌های ایرانی ضروری است

بدون شک اولین دلیل ضرورت ایجاد تنوع ارزی در صرافی‌های ایرانی خواسته مخاطبان و کاربران است. کاربران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال در کشورمان همواره به دنبال حق انتخاب و آزادی تصمیم‌گیری بیشتر بوده‌اند. صرافی‌های ارز دیجیتال با افزایش تعداد ارزها و تنوع در انواع رمزارزهای عرضه شده در اولین گام درهای بازارهای معاملاتی بیشتری را به سوی کاربران خود باز می‌کنند.

مزیت دوم این کار، باز شدن دست معامله‌گران در مدیریت ریسک است. زمانی که فرد دست بازتری در انتخاب ارزهای دیجیتال و چیدن سبد دارایی‌های خود داشته باشد نیازی نیست اصطلاحاً تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارد و می‌تواند با تنوع ارزی در سبد دارایی‌های خود ریسک‌های سرمایه‌گذاری را کاهش دهد.

ارزهای دیجیتال از لحاظ کاربری و پشتوانه تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. برخی از ارزهای دیجیتال مانند استیبل‌کوین‌های متمرکزی همچون تتر پشتوانه مستقیم دلاری دارند و با این ابزار محافظت می‌شوند. برخی دیگر از ارزها همچون بیت‌کوین به خاطر محدود بودن تعداد کوین‌ها و تقاضای کاربران است که ارزش خود را حفظ می‌کنند. ارزهایی مانند اتریوم به خاطر قابلیت‌هایی چون قرارداد هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز و نیاز پدیده‌هایی همچون NFT به آن‌ها ارزش بالایی دارند. این تنوع در ایجاد ارزش و پروژه‌های پشت رمزارزها باعث می‌شود کاربران باتوجه‌به نگرش و بینشی که نسبت به این دارایی‌ها دارند هر یک نوع خاصی را زیر نظر داشته باشند و در سبد دارایی‌های خود قرار دهند؛ بنابراین خواه‌ناخواه حق انتخاب کاربران به تنوع ارزی موجود در صرافی ارز دیجیتال گره خورده است.

نکته دیگری که در این موضوع اهمیت دارد تفاوت انواع کاربران بازار ارزهای دیجیتال است: در این بازار بزرگ برخی افراد با خرید ارز دیجیتال و نگهداری بلندمدت از آن به اصطلاح هولدر هستند؛ عده دیگری با نوسان‌گیری میان‌مدت در بخش اسپات معامله‌گری می‌کنند؛ دسته‌ای از کاربران هم برای این که از تورم جا نمانند سبدی از ارزهایی که پشتوانه دلار یا طلا دارند تهیه می‌کنند؛ برخی نیز معاملات کوتاه‌مدت‌تری انجام می‌دهند؛ بنابراین ارائه ارزهای دیجیتالی که بتواند نیازهای همه این مخاطبان را رفع کند اهمیت دارد و ازاین‌رو نیاز به تنوع ارزی در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی کاملاً ضروری است.

دلیل تنوع ارزی و نحوه انتخاب ارزهای جدید در یک صرافی ایرانی

برای بررسی تأثیرات تنوع بالای ارزی در صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی به عنوان نمونه به مورد صرافی ارز دیجیتال تبدیل می‌پردازیم. تبدیل یکی از صرافی‌هایی است که تلاش کرده است تنوع ارزی بالایی داشته باشد و در حال حاضر بیش از ۲۷۰ ارز دیجیتال مختلف را فهرست کرده است.

سپیده پناه مدیر مارکتینگ صرافی تبدیل با اشاره به دسته‌بندی کاربران مختلف ارز دیجیتال در ایران هدف اول این صرافی از ارائه تنوع بالای ارزی را احترام به حق انتخاب بیشتر سرمایه‌گذاران و خلق فرصت‌های بیشتر سرمایه‌گذاری برای آن‌ها می‌داند. مثلاً کاربرانی که هدف خود از ایجاد سبد سرمایه‌گذاری رمزارزی را حفظ دارایی‌ها در مقابل تورم تعریف می‌کنند در صرافی تبدیل ارزی مانند PAXG را معادل طلا پیدا می‌کنند و به راحتی می‌توانند روی آن سرمایه‌گذاری کنند. فایده خرید چنین ارز دیجیتالی به جای خرید فیزیکی طلا این است که اولاً کاربر دیگر دغدغه فضای امن برای نگهداری از طلای فیزیکی و مراقبت در مقابل احتمال سرقت را ندارد و در ثانی محدودیت‌های طلای فیزیکی مانند روزها و ساعت‌های محدود خرید و فروش و تعیین قیمت از سوی کاربر از بین می‌رود و در هر زمان که بخواهد می‌تواند سفارش خرید یا فروش خود را با قیمت دلخواه ثبت کند.

کاربرانی که سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت انجام می‌دهند هم طیف بزرگی از ارزهای پرطرفدارتر بازار مانند بیت‌کوین و اتریوم تا ارزهای آینده‌دار همچون TRX، فانتوم و هارمونی را در اختیار دارند و سبد خود را باتوجه‌به آینده‌نگری خود می‌بندند. کاربران نوسان‌گیری و کوتاه‌مدت هم با دسترسی به ارزهای مختلفی همچون ارزهای اهرمی می‌توانند در کمترین زمان بیشترین سود را از معاملات خود به دست آورند.

طیف گسترده ارزهای دیجیتال از میم‌کوین‌ها گرفته تا ارزهای متاورسی، ارزهای Web3، بازی‌های رمزارزی، ارزهای هواداری (Fan tokens) و ارزهای NFT از جمله دسته‌بندی‌های ارزهایی است که فهرست نسبتاً کاملی در صرافی تبدیل دارند و گستره ارزی این صرافی را افزایش داده‌اند.

انتخاب ارزهای جدیدی که به صرافی اضافه می‌شوند

هر چند تنوع ارزی و تعداد و گستره این ارزها اهمیت بالایی دارد؛ اما نحوه انتخاب و افزودن ارزهای جدید به صرافی نیز مسئله‌ای است که جامعه ارز دیجیتال کشورمان دوست دارند در مورد آن اطلاعات بیشتری داشته باشند.

در نمونه صرافی تبدیل انتخاب ارزهای دیجیتال جدید برای افزودن به بازارهای معاملاتی به دو طریق مختلف انجام می‌شود. مدیر بازاریابی صرافی تبدیل در این باره می‌گوید: ‌«ما به دو روش ارزهای جدید را به بازارهای معاملاتی خود در تبدیل اضافه می‌کنیم: درخواست کاربران و تحقیقات بازار. در اولین روش باتوجه‌به این که پشتیبانی ۲۴ ساعته را برای کاربران فراهم کرده‌ایم خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها را از این طریق دریافت می‌کنیم. از طرف دیگر با نظرسنجی از کاربران و مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی خود مرتباً ارزهای جدید درخواستی را بررسی می‌کنم. در نهایت با تجمیع نظرات مختلف کاربران ارزهای جدید موردنظرشان را به فهرست ارزهای جدید اضافه می‌کنیم‌.»

روش دومی که این صرافی برای انتخاب ارزهای جدید به کار می‌گیرد به این صورت است که تیم محصول و کارشناسان مختلف این صرافی تحرکات بازار و ارزهای جدید مارکت جهانی را زیر نظر می‌گیرند و باتوجه‌به کارکرد این ارزها پروژه‌های قوی و مطرح را انتخاب کرده و به ارزهای جدید این صرافی اضافه می‌کنند. معیارهای که این صرافی ارز دیجیتال برای انتخاب ارزهای جدید در بررسی می‌کند فاکتورهایی چون توان رقابتی، استقبال از فناوری، و پشتوانه اجتماعی است. مجموعه این ارزها و ترکیب آن‌ها با بازارهای تومانی و تتری ۴۸۰ بازار معاملاتی مختلف را در تبدیل ایجاد کرده است.

«ما اولین صرافی ایرانی بودیم که ارز دیجیتال شیبا را در ایران فهرست کردیم. در مورد ارز دیجیتال PEPE هم همین‌طور بود باتوجه‌به درخواست‌های کاربران به سرعت این رمزارز را وارد صرافی کردیم و به کاربران اطلاع‌رسانی کردیم که مورد استقبال بسیار خوبی قرار گرفت.»

در نهایت می‌توان گفت بعضی از صرافی‌های ایرانی مانند صرافی ارز دیجیتال تبدیل فرصت‌های معاملاتی مناسبی را با توجه به تنوع ارزی خود در اختیار کاربران می‌گذارد و باعث می‌شود هر چه بیشتر قدرت معامله‌گری خود را در سطوح بالای جهانی ببینند و در رقابت با معامله‌گران بین‌المللی عقب نمانند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه