امروز: July 23, 2024

پیش‌بینی قیمت دلار ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

اقتصادی تاریخ انتشار: ۰۲/۱۱/۰۹ بدون نظر   247 بازدید

اندازه فونت    

پیش‌بینی قیمت دلار ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

افزایش نرخ دلار در بازار هر چند از سوی دولت موقتی اعلام می‌شود اما زمینه‌ساز بروز شایعاتی در بازار شده است.

بسیاری از تحلیلگران و حتی کارشناسان اصپبمرا در توییت‌هایی به رشد بهای دلار واکنش نشان داده و این اتفاق را ناشی از تصمیم دولت برای تامین ریال مورد نیاز شب عید دانسته‌اند.

بر این اساس بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت دلار در سومین روز هفته با حرکت شارپی، کانال‌های قیمتی ۵۵ و ۵۶ هزار تومانی را پشت سر گذاشت. فنر فشرده دلار که کارشناسان اقتصادی مدت‌هاست بر رهاشدن آن در ماه‌های پایانی سال تاکید می‌کنند، با سیگنال‌های سیاسی و اخبار نامساعد از منطقه، رها شد.

این اسکناس با افزایش دو هزار تومانی، سقف مقاومت را شکست و به کانال ۵۷ هزار تومانی ورود کرد. در آخرین معامله روز دوشنبه، اسکناس دلار با قیمت ۵۷ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد.

حالا کمتر کسی در بازار در قامت فروشنده ظاهر میشود و امتناع دلالان از فروش عطش خریدار را افزایش داده و زمینه ساز رشد قیمت می شود.

تجارت نیوز هم در گزارشی نوشت : کارشناسان اقتصادی نیز به مسائل بنیادی اقتصادی و سیگنال‌های نامساعد سیاسی اشاره می‌کنند و شکل‌گیری این جامپ ارزی را دور از انتظار نمی‌دانستند. به اعتقاد آنها فاصله زیاد دلار با ارزش ذاتی و حباب منفی این اسکناس در کنار افزایش خروج سرمایه از کشور، موضوعاتی است که رشد قیمت دلار در پایان سال را قابل پیش‌بینی می‌کرد.

با این وجود، برخی از کاهشی‌های بازار امیدوارند به دلیل پیش رو بودن انتخابات مجلس، سیاست‌گذار با قدرت وارد بازار شود و دلار به کف کانال ۵۲ هزار تومانی برگردد.

بانک مرکزی توان کاهش قیمت را دارد؟

تحلیلگران اقتصادی، سیگنال تنش‌های سیاسی و نظامی ماه‌های اخیر را دلیل روند صعودی قیمت در بازارهای مالی عنوان می‌کنند. آنها می‌گویند، سقف قیمتی در بهمن سال گذشته محدوده ۶۰ هزار تومانی بوده است و احتمالا این محدوده در روزهای اخیر لمس خواهد شد.

به‌نظر می‌رسد افزایش بیشتر قیمت دلار منوط به فشار خرید و حجم عرضه است. بنابراین اگر روند قیمت اسکناس آمریکایی در مسیر صعودی قرار داشته باشد، با نوسانات ۱۰ تا ۱۵ درصدی روزهای اخیر، دلار می‌تواند به محدوده‌های قیمتی ۶۵ هزار تومانی نیز ورود کند.

در هفته‌های اخیر کارشناسان اقتصادی کف قیمت این اسکناس را محدوده حمایت ۵۲ هزار تومان عنوان کرده بودند. بنابراین برگشت قیمت دلار به کف حمایتی بستگی به اقدامات دولت دارد؛ اینکه آیا توان صادرات نفت بیشتر برای افزایش درآمدهای ارزی وجود دارد تا بانک مرکزی به واسطه آن بتواند بازارهای مالی را کنترل کند؟

بسیاری از فعالان بازار ارز معتقدند با مفروضات فعلی، بانک مرکزی توان کاهش قیمت دلار را ندارد و تنها در صدد ثبات قیمت و کاهش التهاب بازارهای مالی است. از سوی دیگر وزارت صنعت و معدن هم با افزایش عرضه خودرو درصدد کاهش قیمت خودرو است؛ اما باید این حقیقت را پذیرفت که لیدر اصلی بازارها دلار است.

دلار سلیمانیه ۵۸ هزار تومانی شد

گفتنی است قیمت دلار روز دوشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۲ در بازارهای مجاور نیز افزایش قابل توجهی داشت. دلار سلیمانیه با افزایش دو هزار تومانی روی رقم ۵۸ هزار و ۴۲۰ تومانی ایستاد. دلار هرات رشد هزار و ۵۰۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۶ هزار و ۲۳۰ تومان معامله شد. قیمت درهم امارات با افزایش ۶۱۰ تومانی روی قیمت ۱۵ هزار و ۹۵۰ تومانی ایستاد. قیمت این اسکناس روز دوشنبه به کانال ۱۶ هزار تومانی ورود کرد اما در پایان معاملات بار دیگر به کانال ۱۵ هزار تومانی برگشت.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه