3 راه برای کاهش افت قیمت خودرو

همانطور که می دانید افت قیمت خودرو یکی از مسائلی است که خودروهای داخلی و خارجی همه با آن روبرو هستند. بهتر است بدانید که برخی از مواردی هستند که باعث افزایش افت قیمت روز خودرو می‌شوند. جالب اینجاست که برخی از این موارد را می توان با پیشگیری با تاثیر کمتری روبرو کرد. برای مثال تصادفات از جمله مواردی هستند که می توانند خودرو را با افت قیمت روبرو کنند. کافی است در رانندگی دقت کنید و تصادفات را از خودروی خود دور نگه دارید. در این میان مواردی مانند سال تولید خودرو غیر قابل تغییر و یا کاهش و افزایش است و با گذران زمان قیمت خودروی شما بر اثر مدل و سال ساخت افت خواهد کرد. در در این مقاله به مسائلی که باعث افت قیمت خودرو می‌شوند خواهیم پرداخت. همچنین نحوه محاسبه آن ها را نیز بررسی می کنیم.

چه عواملی باعث افت قیمت خودرو می شوند؟

. باید دقت داشته باشیم که برخی از مواردی در خودرو هستند که باعث افت قیمت خودرو و کاهش قیمت روز خودرو خواهند شد. برخی از آنها قابل بهبود هستند. بهتر است در ادامه با آنها آشنا شویم. این عوامل شامل موارد زیر خواهند بود:

1) وضعیت فنی و ارتباط مستقیم با قیمت خودرو

رسیدگی به خرابی‌های جزئی و تعمیرات و سرویس‌های به‌موقع می‌تواند وضعیت خودروی شما را بهتر نگه دارد. شاید شما نیز این را شنیده باشید که بعضی از افراد دنبال یک خودروی خانگی تروتمیز می‌گردند. منظور از خودروی خانگی و تروتمیز خودرویی است که مالک قبلی آن سعی کرده تمامی موارد را با دقت بررسی کرده و به آن بپردازد؛ خرابی‌ها بر روی خودرو باقی نمانده و تمامی سرویس‌ها به‌موقع انجام‌شده‌اند. در خرید چنین خودرویی خریدار می‌تواند اطمینان داشته باشد که خرابی‌های نهفته و پنهان وجود ندارد و همچنین به خاطر سرویس‌ها و نگهداری‌های به‌موقع این خودرو عمر مفید بیشتری خواهد داشت. بنابراین درصورتی‌که خودرویی از چنین شرایطی برخوردار باشد معمولاً قیمت روز خودروی بیشتری شامل حال آن خواهد شد و می‌توان گفت که افت قیمت خودروی کمتری را تجربه خواهد کرد.

پس درصورتی‌که می‌خواهید از افت قیمت خودروی خود جلوگیری کنید بایستی مانند یک پدر دلسوز به‌تمامی مسائل خودرو دقت نمایید.

۲) کیلومتر خودرو یک عامل تعیین‌کننده

کیلومتر کارکرده خودرو که نشان‌دهنده میزان فرسودگی خودرو است می‌تواند یکی از تأثیرگذارترین و تعیین‌کننده‌ترین عوامل در افت قیمت خودرو باشد. شاید شما هم معتقد باشید که خودرو برای رفاه و آسایش خانواده تهیه می‌شود و نباید آن را در پارکینگ نگه داشت. این جمله کاملاً درست و منطقی است اما دقت داشته باشید که نگه‌داشتن خودرو در پارکینگ خانه برای کم‌کار ماندن با استفاده منطقی و حساب‌شده کاملاً متفاوت خواهد بود. در بسیاری از موارد دیده می‌شود که افراد برای استفاده‌های بسیار غیرضروری و مسیرهای کوتاه و یا قابل جایگزین با روش‌های دیگر مانند وسیله نقلیه عمومی از خودرو استفاده می‌کنند. دقت داشته باشید که استفاده از خودرو در مسیرهای کوتاه به دلیل روشن و خاموش شدن های متعدد و همچنین استفاده از خودرو در مسیرهای پرترافیک می‌تواند استهلاک بسیار زیادی را شامل حال خودروی شما کند و مسائل فنی این خودرو را تحت تأثیر قرار دهد. این موارد به‌طور مستقیم می‌تواند برافت قیمت خودروی شما تأثیرگذار باشد.

۳) تصادفات قاتل قیمت خودرو

تصادفات را می‌توان یکی از عواملی دانست که بر قیمت خودرو بسیار تأثیرگذار بوده و می‌تواند آن را دچار افت قیمت‌های شدید نماید. اگرچه تصادف از جمله عواملی است که ممکن است نتوانید به‌راحتی آن را کنترل کنید ولی باید گفت که تعمیرات پس از تصادف نیز می‌توانند بر قیمت روز خودرو بسیار تأثیرگذار باشند. بنابراین درصورتی‌که خودروی شما دچار تصادف شد بهتر است از صافکار و نقاش خبره برای تعمیرات آن بهره بگیرید تا در موقع فروش، افت قیمت خودروی کمتری را تجربه نمایید.

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو

محاسبه افت قیمت خودرو در شرایط گوناگون بسیار متفاوت خواهد بود. برای مثال در در مورد سال ساخت خودرو وضعیت به شرایطی که در زیر آمده است خواهد بود:

  • خودروی صفر کیلومتر: خودروی صفر کیلومتر پس از اولین بار استفاده بین ۱ تا ۵ درصد بسته به مدل و شرایط بازار افت قیمت پیدا خواهد کرد. این افت قیمت در سال‌های بعد افزایش خواهد داشت. در این شرایط هنوز هم قیمت روز خودرو به قیمت خودروی صفر کیلومتر نزدیک است. این خودرو ها با عناوینی مانند پا به صفر، خودروی خشک و … شناخته می شوند.
  • خودرو با یکسال استفاده: بطور معمول خودرو ها پس از سال اول استفاده، بیشترین میزان افت قیمت را خواهند داشت. خودروهای مختلف در حدود ۲۰ درصد افت قیمت خودرو را پس از یکسال استفاده تجربه می کنند. البته باز هم میزان کارکرد خودرو در این سال بسیار تعیین کننده است.
  • خودرو در سال های بعد از سال اول: در سال های پس از سال اول میزان افت خودرو معمولاً کاهش می یابد و پس از ۵ سال خودرو نزدیک به ۶۰ درصد قیمت خود را از دست داده است. در این زمان خودرو به کمترین میزان افت سالانه نزدیک میشود.

علاوه بر سال ساخت خودرو مواردی مانند وضعیت بدنه در شرایط تصادفات می‌تواند تعیین کننده باشد. این شرایط می‌تواند از ضرب دیدگی، رنگ شدگی و یا تعویض یک گلگیر تا قطعات دیگر گسترش یابد و تفاوت قیمت مختلفی را برای خودرو ایجاد نماید. همچنین در وضعیت فنی خودرو نیز مشکلات حاد در موتور گیربکس و زیر و بند خودرو می تواند بیشترین افت قیمت را برای خودرو ایجاد کند.

تبلیغات متنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + نوزده =