امروز: April 23, 2024

بحران‌های زندگی در بیماری دو قطبی موثر است؟

اجتماعی تاریخ انتشار: ۰۲/۰۹/۰۲ بدون نظر   24 بازدید

اندازه فونت    

بحران‌های زندگی در بیماری دو قطبی موثر است؟

دکتر فربد فدایی روان‌پزشک گفت: بیماری دو قطبی جزو اختلالات خلقی طبقه بندی می‌شود. فرد مبتلا به بیماری دو قطبی از درون دچار وضعیت خاص خلقی است و ممکن است بسیار افسرده باشد و دلیلی برای آن ندارد. این‌افراد بدون دلیل بسیار خوشحال هستند، یعنی فرد از وضعیت عادی خارج شده و این وضعیت‌ها را فرد ممکن است به تناوب داشته باشد.

وی عمده‌ترین علت دوقطبی را عوامل ژنتیکی دانست و افزود: شرایط محیطی در این بیماری موثر است. علت این اختلالات تغییراتی است که در میانجی‌های عصبی رخ می‌دهد که به صورت افسردگی و شیدایی بروز می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا افراد تمایل بیشتری به سوءمصرف مواد مخدر دارند، ادامه داد: افراد عادی نمی‌توانند افسردگی تک قطبی را از دوقطبی تشخیص دهند تشخیص این دو برای دکتر اهمیت دارد چرا که درمان این دو بیماری ممکن است متفاوت باشد.

فدایی با بیان اهمیت مشاوره قبل از ازدواج بیان داشت: اگر در خانواده‌ای مادر و پدر هر دو بیماری دوقطبی داشته باشند احتمال تولد فرزند با این اختلال افزایش می‌یابد. اگر قصد ازدواج دارید و مبتلا به دوقطبی هستید نه لازم است وجود بیماری را پنهان کنید و نه در ابتدای امر موضوع را مطرح کنید بلکه اجازه دهید چند جلسه با فرد آشنایی پیدا کنید سپس موضوع را بیان کنید.

وی اظهار داشت: بیماری دو قطبی از نوجوانی و جوانی آغاز می‌شود. بحران‌های مختلف زندگی از جمله تحصیل در مدرسه و دانشگاه و انتخاب شغل در مسیر بیماری موثر است؛ لذا در این دوران درمان زیر نظر پزشک متخصص توصیه می‌شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه