امروز: July 24, 2024

مردم خودرو نخرند، طی چند ماه آینده قیمت خودرو کاهشی خواهد بود

اقتصادی تاریخ انتشار: ۰۲/۰۵/۱۲ بدون نظر   33 بازدید

اندازه فونت    
مردم خودرو نخرند، طی چند ماه آینده قیمت خودرو کاهشی خواهد بود

مردم خودرو نخرند، طی چند ماه آینده قیمت خودرو کاهشی خواهد بود

لطف الله سیاهکلی ، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درمورد واردات خودرو کارکرده به افکارنیوز گفت: بعد از اینکه وزیر صمت استیضاح شد و وزیر جدید آمد مردم یک مدتی منتظر بودند تا اقدامات دولت را در کنترل بازار ببینند که در این مدت از طرف مسئولان اتفاق خاصی رخ نداد و صرفا التهاب بازار حذف شد.

این نماینده مجلس توضیح داد: چرا که مهم ترین عامل افزایش قیمت خودرو بردن خودرو به بورس بود و مجلس جلوی این موضوع ایستاد که حتی چند هفته پیش هم بحث ورود مجدد خودرو به بورس مطرح شد و ما دوباره با این موضوع مخالفت کردیم و اجازه ندادیم تا خودرو در بورس وارد شود.

وی افزود: بعد از حذف خودرو از بورس بازار تا حدودی آرام شد که بعد از آن مردم منتظر اقدامات دیگر دولت بودند اما متاسفانه اقدام موثری صورت نگرفت. زمانی که ما در بازار نتوانیم خودرو عرضه کنیم تا عرضه و تقاضا را در بازار کنترل کنیم قیمت خودرو افزایش پیدا می کند مگر اینکه ما خودروهای عرضه شده در بازار را نزدیک به تقاضا کنیم.

سیاهکلی ادامه داد: بحث واردات خودرو هم در هاله ای از ابهام بود که طی چند روز گذشته شاهد بودیم مصوبه واردات خودرو کارکرده نیز از طرف مجمع تایید شد. واردات خودرو نو نیز که قبلا تصویب شده بود و هم اکنون دولت و وزارت صمت باید در این خصوص اقدامات جانانه و موثری را انجام دهد.

مردم خودرو نخرند، طی چند ماه آینده قیمت خودرو کاهشی خواهد بود

واردات خودروی کارکرده قیمت بازار را تعدیل می‌کند

این عضو کمیسیون صنایع مجلس در توضیح لایحه واردات خودروی کارکرده بیان کرد: ازطرف دیگر از مردم می خواهیم که برای خرید خودرو عجله نکنند چرا که قیمت خودرو به صورت قابل توجهی کاهشی خواهد بود. چراکه در این طرح هر فردی اعم از حقیقی و حقوقی می تواند خودرو وارد کند که البته شیوه عمل آن را باید وزارت صمت و دولت مشخص کنند.

سیاهکلی گفت: اما محدودیتی در باب واردات و تعداد خودروهای کارکرده وجود ندارد که پشتیبانی و خدمات فروش هم اینجا لحاظ نشده است چراکه پشتیبانی فقط مربوط به خودروهای نو است که افراد حقوقی به دلیل پشتیبانی می توانند آن را وارد کنند. اما در حوزه واردات خودرو دست دوم به جهت اینکه عمر مفید خودروها حدود 10، 12 سال است و چیزی حدود 5 سال آن رفته است دیگر نیازی نیست تا خدمات پس از فروش خاصی داشته باشد.

او تاکید کرد: با وجود اینکه ما در خصوص واردات خودروی کارکرده زیر 5 سال دقت کرده ایم اما محدودیت ها را حذف کرده ایم تا بتوانیم بازار پر التهاب خودرو را کنترل کنیم. پیش بینی ما این است که در صورت واردات خودرو و اقدامات موثری که دولت در این زمینه انجام می دهد، بازار به ثبات میرسد.

سیاهکلی خاطرنشان کرد: این واردات برای خودروهای زیر 5 سال است و کشور آن مهم نیست البته که خودروهای وارداتی باید استانداردهای ایران را داشته باشد و سازمان استاندارد و نهادهای مربوطه آن خودرو را از لحاظ کیفیت تایید می کنند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس درانتها عنوان کرد: اما نکته این است که محدودیتی درمورد کشور و برند خودرو تعیین نکرده ایم و وارد کنندگان می توانند از هر کشوری خودروی دست دوم تا 5 سال را وارد کنند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه