امروز: July 24, 2024

وزیر اقتصاد: کمیته ایران و مصر برای اجرای پروژه‌های مشترک تشکیل می‌شود

اقتصادی تاریخ انتشار: ۰۲/۰۷/۰۳ بدون نظر   31 بازدید

اندازه فونت    
وزیر اقتصاد: کمیته ایران و مصر برای اجرای پروژه‌های مشترک تشکیل می‌شود

وزیر اقتصاد: کمیته ایران و مصر برای اجرای پروژه‌های مشترک تشکیل می‌شود

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان که برای شرکت در نشست بانک زیرساخت آسیایی به مصر سفر کرده است با «محمد معیط» وزیر دارایی مصر دیدار و درباره تحولات روابط دو جانبه بویژه مناسبات تجاری و اقتصادی فی مابین دو کشور گفتگو کرد.

در این دیدار با تاکید بر عزم دولت برای توسعه روابط همه جانبه با کشور‌های همسایه و منطقه و ظرفیت‌های فراوان موجود در دو کشور بزرگ و تاریخ ساز مصر و ایران بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه همکاری‌های فی مابین در زمینه بانک آسیایی زیرساخت بانک توسعه اسلامی، بانک مشترک مصر و ایران، شرکت نساجی مصر و ایران و شرکت مشترک کشتیرانی و انتقال فناوری داروسازی و تجهیزات پزشکی تاکید کرد.

وزیر دارایی مصر نیز بر آمادگی کشورش برای اجرایی و عملیاتی کردن پیشنهادات مطرح شده توسط وزیر اقتصاد ایران تاکید و اظهار داشت: مصر بسط و توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران را مهم می‌داند و امیدواریم به زودی شاهد ارتقای روابط دو کشور باشیم.

سید احسان خاندوزی همچنین پس از این دیدار در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: با همتای مصری دیدار و گفتگوی سازنده‌ای داشتم و بر تشکیل کمیته برای پروژه‌های مشترک توافق کردیم.

وی افزود: افزایش سرمایه بانک ایران و مصر هم به زودی رخ می‌دهد. امیدوارم انجام این دیدار پس از سال‌ها و استقبال گرم ایشان، به احیای همکاری‌ها و سیاست دیپلماسی اقتصادی دولت کمک کند.

لازم به ذکر است که دیدار وزرای اقتصاد و دارایی ایران و مصر پس از یک دهه انجام شده است.

وزیر اقتصاد روز گذشته در راس هیاتی وارد قاهره پایتخت مصر شد. شرکت در نشست سالانه وزرای اقتصاد بانک سرمایه‌گذاری زیر ساخت آسیا و دیدار‌های دوجانبه با مقامات کشور‌های مختلف به ویژه کشور مصر از اهداف این سفر است.

بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا Asian Infrastructure Investment Bank یک مؤسسه مالی بین‌المللی است که به پیشنهاد دولت جمهوری خلق چین بنیان گذاری شده‌است. هدف این نهاد توسعهٔ چند جانبه و تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی در منطقهٔ آسیا است.

ایران یکی از سهامداران و اعضای هیئت مؤسس این بانک است که در فروردین ماه ۱۳۹۴ به این بانک پیوست.

تعداد ۳۳ کشور از اعضای هیات مؤسس این بانک در منطقه و ۱۷ کشور خارج از منطقهٔ آسیا قرار دارند.

خاندوزی

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه