امروز: February 27, 2024

اگر پرسیدند چرا انقلاب کردید، سکوت جایز نیست

فرهنگی تاریخ انتشار: ۰۱/۱۱/۱۸ بدون نظر   45 بازدید

اندازه فونت    
اگر پرسیدند چرا انقلاب کردید، سکوت جایز نیست

اگر پرسیدند چرا انقلاب کردید، سکوت جایز نیست

مراسم گرامیداشت شهدای پیروزی انقلاب اسلامی با حضور پیمان جبلی رئیس صداوسیما، امیرحسین قاضی زاده رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از مسئولان و خانواده های شهدا در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد. در این مراسم پیمان جبلی رئیس صداوسیما خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی یک مسیر یک ساله نبود که از دی‌ماه 1356 شروع شود و به بهمن 1357 ختم شود. حتی از سال 1342 هم شروع نشد بلکه از ابتدای تاریخ آغاز شده و مستمر هم ادامه دارد.

جبلی تصریح کرد: ما تا همین دیروز و پریروز هم شاهد شهادت شهدای امنیت یا شهدای مدافع حرم و شهدای ترور، هسته‌ای و … هستیم. این میان حتما شهدای 15 خرداد 1342 تا بهمن 1357 مظلوم‌تر از بقیه شهدا هستند و کمتر نام‌شان ذکر می‌شود. ما با اکثر این شهدا آشنا نیستیم.

وی خطاب به شهدای انقلاب عنوان کرد: ما اگر امروز در کشور از عزت و احترام برخورداریم به برکت وجود شما و به خاطر ایثار و وفاداری شماست.

 اگر پرسیدند چرا انقلاب کردید، سکوت جایز نیست

جبلی تصریح کرد: اگر امروز نسل جوان دچار این سوال می‌شود که چرا انقلاب کردید؟ سکوت جایز نیست. باید نسل جوان کسانی را که انقلاب کردند ببینند و لمس کنند. ما باید بتوانیم تاریخ را روایت کنیم.

رئیس صداوسیما با اشاره به تاریخ سازی توسط دیگران عنوان کرد: آنها که منتظر بودند نسل جوان بیایند و شروع به تاریخ‌سازی و تحریف کنند، بیکار نمی‌نشینند. بخشی هم قصور ماست که در روایتگری تاریخ کوتاهی داشته‌ایم. کوتاهی کردیم که منافقین که 17 هزار هموطن ما را کشتند الان در جایگاهی هستند که متأسفانه نسل جوان و نوجوان حتی نسبت به جنایات آنها درک و آگاهی ندارد.

جبلی در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم این شکافت‌های شناختی را پایان دهیم.

در ادامه قاضی زاده رئیس بنیاد شهید با اشاره به مبارزه‌های مردمی در ایران یادآور شد: مردم ایران از دیرباز قیام هایی را تجربه کرده بودند؛ زمان قاجاریه در جریان مشروطه و در جریان نهضت ملی نفت از این نمونه هاست اما هر بار به علت فاصله ای که بین جریان روشنفکری وقت و نهضت دینی رخ داد نهضت مردم را به حاشیه برد.

وی اضافه کرد: برجستگی نهضت امام خمینی (ره) در این بود که مردم در طی مبارزه دست از دامن امام شان برنداشتند.

قاضی زاده با اشاره به تولید آثار فرهنگی یادآور شد: ملت هایی که حافظه تاریخی ندارند محکوم به تکرار تجربه هایشان هستند و چندباری برای ما اتفاقات سلطه آمیز در تاریخ تکرار شده است. نباید بگذاریم جای شهید و جلاد عوض شود.

وی افزود: اینها نیاز به کار فرهنگی گسترده دارد. ما چه در نشر کتاب چه در کار نمایشی و کار سینمایی با دوستان در وزارت فرهنگ و به ویژه جناب جبلی همکاری داریم و حرکتی قوی شروع شده است. وقتی از شهدای انقلاب یاد می‌کنیم باید از چرایی آن برای نسل جوان تعریف کنیم که سوال جوانان امروز ماست. امیدوارم با نوعی وحدت عمل بتوانیم اگر عقب ماندگی داریم، که داریم آنها را جبران کنیم.

در این مراسم از خانواده زنده یاد امیر قویدل، سیدعلی موسوی گرمارودی، رضا رویگری، خانواده شهید باهنر، خانواده شهید اسدالله لاجوردی، سینا واحد نویسنده، حجت الاسلام سیدحمید روحانی، محمدحسن زورق، خانواده محمدحسن فرحبخشیان تجلیل شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه