امروز: July 13, 2024

پیوستن ایران، قدرت جدیدی به گروه بریکس می‌دهد

سیاسی تاریخ انتشار: ۰۲/۰۶/۰۲ بدون نظر   32 بازدید

اندازه فونت    
پیوستن ایران، قدرت جدیدی به گروه بریکس می‌دهد

پیوستن ایران، قدرت جدیدی به گروه بریکس می‌دهد

دکتر «محمد سید احمد» درباره اجلاس کنونی سران بریکس در آفریقای جنوبی و عضویت اعضای جدید به آن افزود: مصر و ایران از کشورهایی هستند که خواستار پیوستن به گروه بریکس هستند و این امر می تواند به پیشرفت واقعی این دو کشور منجر شود.

وی اضافه کرد: عضویت مصر و ایران به عنوان دو کشور بزرگ و تاثیرگذار در بریکس، علاوه بر افزایش قدرت این گروه، منافع گسترده ای برای این دو کشور خواهد داشت.

سید احمد گفت: این گروه در آینده نقش مهمی در اقتصاد جهان ایفا و هر روز مناطق بیشتری را فتح خواهد کرد و با ایجاد یک توازن اقتصادی در مقابل گروه۷، نقش مهمی در ایجاد موازنه در میان اقتصادهای جهان ایفا خواهد کرد و به سلطه گروه ۷ بر اقتصاد جهان پایان خواهد داد.

وی که استاد جامعه شناسی سیاسی مصر است، اظهار داشت: نقش بریکس در آینده از اقتصاد فراتر خواهد رفت و نقش مهمی در زمینه سیاسی نیز بازی خواهد کرد.

این تحلیلگر سیاسی افزود: اعضای بریکس مانند روسیه، هند، چین و برزیل در سال های گذشته پیشرفت های بزرگی داشته اند و دستاوردهای بزرگی در زمینه اقتصادی در سطح بین المللی کسب کردند.

سید احمد تصریح کرد: حتی در بحران مالی و اقتصادی جهان، شاهد مقاومت این اقتصادها بودیم بطوری که توانستند در مقابل نظام سرمایه داری جهانی به رهبری آمریکا ایستادگی کنند.

وی اضافه کرد: تلاش بیش از ۲۰ کشور برای عضویت در این گروه نشانه جذابیت، موفقیت و آینده درخشان آن در سایه نظام چندقطبی در چند سال آینده است.

پیوستن ایران، قدرت جدیدی به گروه بریکس می‌دهد

سید احمد افزود: دستاوردها و موفقیت های حقیقی گروه بریکس میخ آخر را بر تابوت نظام تک قطبی خواهد زد، هرچند که آمریکا به راحتی تسلیم این واقعیت نخواهد شد ولی موفقیت ها و دستاوردهای روسیه و چین در صحنه جهانی نشان می دهد که به همراه بریکس درحال حرکت به سوی نظم نوین و چند قطبی جهانی هستیم.

این کارشناس مصری درباره نقش ایران در منطقه نیز گفت: سیاست ایران در منطقه و جهان یک سیاست آرام و بدون تنش است و همواره به دنبال شراکت واقعی به دور از سلطه طلبی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها بوده است.

سید احمد بیان کرد: ایران نقش مهمی در منطقه و جهان و بویژه در چارچوب حل و فصل بحران ها و دفاع از استقلال و حاکمیت کشورها ایفا می کند و همواره به استقلال کشورها احترام گذاشته است.

وی افزود: بسیاری از کشورهای منطقه تلاش می کنند از سیطره آمریکا خارج شوند و به سوی دیگر قدرت های بین المللی مانند روسیه و چین متمایل شده اند زیرا تسلط آمریکا بر نظام بین الملل باعث جنگ ها، تفرقه و بی ثباتی و گسترش تروریسم در جهان شد و کشورهای بسیاری از این وضعیت ناخرسند هستند به همین خاطر به دنبال ثبات و آرامش به دور از سلطه و هیمنه آمریکا هستند.

سید احمد تصریح کرد: تضعیف نقش آمریکا در منطقه نتیجه مقاومت برخی کشورها و قدرت گرفتن شمار دیگری مانند روسیه و چین و تلاش آن ها برای همکاری و مشارکت براساس احترام متقابل با دیگر کشورها است، این درحالی است که آمریکا فقط به دنبال منافع شخصی خود از طریق ارتباط با دیگر کشورها بود.

اجلاس دو روزه سران بریکس از شب گذشته در شهر پرتوریا آفریقای جنوبی آغاز شده است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه