امروز: March 4, 2024

اذعان آمریکا به سرقت روزانه ۶ هزار بشکه نفت ایران

سیاسی تاریخ انتشار: ۰۲/۱۰/۱۶ بدون نظر   11 بازدید

اندازه فونت    
اذعان آمریکا به سرقت روزانه ۶ هزار بشکه نفت ایران

اذعان آمریکا به سرقت روزانه ۶ هزار بشکه نفت ایران

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود از واردات ۷۵۲ هزار بشکه نفت خام ایران توسط این کشور در دهمین ماه سال ۲۰۲۳ خبر داده است.

این آمار مربوط به محموله سرقتی نفت ایران توسط آمریکاست که به بهانه تحریم‌ها توقیف شده است. در ماه سپتامبر نیز ۵۳۰ هزار بشکه و در ماه اوت ۴۴۷ هزار بشکه نفت ایران در آمار رسمی واردات نفت آمریکا ثبت شده بود.

بر این اساس، به اذعان این نهاد وابسته به وزارت انرژی آمریکا کل نفت سرقتی ایران توسط آمریکا در ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۱ میلیون و ۷۲۹ هزار بشکه معادل ۶ هزار بشکه در روز بوده است.

سهم نفت ایران از کل نفت صادراتی اوپک به آمریکا در ۱۰ ماهه ۲۰۲۳ بیش از ۰.۵ درصد بوده است. به عبارت دیگر آمریکا بیش از نیم درصد نیاز وارداتی خود به نفت اوپک را با سرقت نفت ایران تامین کرده است. کل نفت دزدی ایران توسط آمریکا در این دوره بیشتر از واردات رسمی نفت دو عضو دیگر اوپک یعنی گینه استوایی و گابن توسط آمریکا بوده است. همچنین امارات فقط ۲.۵ برابر بیشتر از نفت سرقتی ایران به آمریکا نفت صادر کرده است.

اذعان آمریکا به سرقت روزانه ۶ هزار بشکه نفت ایران

کل نفت صادراتی اوپک به آمریکا در ۱۰ ماهه ۲۰۲۳ بالغ بر ۱ میلیون و ۷۰ هزار بشکه در روز بوده است. عربستان با صادارت ۳۶۹ هزار بشکه در روز بزرگترین صادرکننده نفت اوپک به آمریکا در این دوره بوده و عراق با ۲۲۸ هزار بشکه در روز و نیجریه با ۱۵۸ هزار بشکه در روز در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته اند. میزان صادرات نفت کویت به آمریکا در این دوره ۲۱ هزار بشکه در روز، الجزایر ۲۰ هزار بشکه در روز و امارات ۱۵ هزار بشکه در روز بوده است.

بر این اساس کل نفت یا فرآورده نفتی سرقتی ایران توسط آمریکا از سال ۲۰۲۰ به ۵ میلیون و ۳۸۰ هزار بشکه رسیده که با احتساب قیمت ۸۰ دلاری نفت بیش از ۴۳۰ میلیون دلار ارزش دارد. آمریکا در سال ۲۰۲۰ حدود ۱ میلیون و ۱۱۱ هزار بشکه، در سال ۲۰۲۱ نیز ۲ میلیون و ۳۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۲۲ هم ۵۰۷ هزار بشکه نفت ایران را سرقت کرده است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه