امروز: July 23, 2024

تعطیلی شنبه ها از چه زمانی اجرایی می شود؟

اجتماعی تاریخ انتشار: ۰۲/۰۹/۰۸ بدون نظر   34 بازدید

اندازه فونت    
تعطیلی شنبه ها از چه زمانی اجرایی می شود؟

تعطیلی شنبه ها از چه زمانی اجرایی می شود؟

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با یادآوری جمع‌آوری ۱۲۰ امضا برای در اولویت قرار گرفتن بررسی موضوع افزایش تعطیلات پایان هفته، ابراز امیدواری کرد که بتوان تعطیلات کشور را افزایش داد تا تعامل اقتصادی با دنیا نظم بیشتری بگیرد.

محسن پیرهادی که یکی از طرفداران تعطیلی شنبه به‌جای پنجشنبه است، اظهار کرد: نگاه دولتی‌ها بر این بود که برای افزایش روزهای تعطیل پنجشنبه‌ها را که در کشور ما تقریباً نیمه‌تعطیل است و تکلیف آن چندان مشخص نیست در کنار جمعه‌ها تعطیل رسمی اعلام کنند.

در حقیقت اگر در ایران، پنجشنبه‌های نیمه‌تعطیل به‌طور کامل در کنار جمعه‌ها تعطیل رسمی اعلام شود، تعطیلات پایان هفته به دو روز خواهد رسید؛ اما واقعیت این است که در بیشتر دنیا شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل رسمی است و اگر پنجشنبه و جمعه نیز در ایران تعطیل باشد، در عمل زمان قطع ارتباط ما و جهان به ۴ روز می‌رسد، در حالی که با جایگزینی شنبه به‌جای پنجشنبه، یک روز از این وقفه کاسته خواهد شد.

تعطیلی

پیرهادی با اشاره به اینکه مجموعه تعطیلات جمعه‌ها و سایر تعطیلات مناسبتی در ایران ۷۹ روز است، گفت: این تعداد با احتساب یک روز تعطیلی بیشتر به ۱۲۵ روز می‌رسد که تقریباً با معدل تعطیلات دنیا برابر است، اما در جنس تعطیلات با معدل دنیا فاصله داریم.

کشورهای عربی جنوب خلیج‌فارس که از سال ۲۰۰۸ تعطیلات خود را به سمت شنبه برده‌اند و حتی افغانستان نیز که مراوده کمتری با بازارهای جهانی دارد، از سال ۱۳۸۹ تعطیلی خود را از پنجشنبه به شنبه تغییر داده است. در ایران اما، تعطیل کردن شنبه به‌جای پنجشنبه مخالفانی دارد که با وجود جمع‌آوری ۱۲۰ امضا در مجلس، هنوز نمی‌توان روی قطعی بودن این تعطیلی امیدوار بود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه