امروز: July 13, 2024

هوش مصنوعی و شناسایی سرشبکه‌های قاچاق مواد مخدر

اجتماعی تاریخ انتشار: ۰۲/۰۴/۱۰ بدون نظر   39 بازدید

اندازه فونت    
هوش مصنوعی و شناسایی سرشبکه‌های قاچاق مواد مخدر

هوش مصنوعی و شناسایی سرشبکه‌های قاچاق مواد مخدر

مسعود زاهدیان ؛ معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه اقداماتی در راستای ضربه زدن به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان انجام شده است، اظهار کرد: تهیه پیش‌نویس اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر با رویکرد تشدید برخورد با شبکه‌های عمده قاچاق مواد مخدر و ضبط اموال نامشروع آنها (به‌جای ضبط اموال ناشی از جرم، ضبط و مصادره کلی اموال مدنظر است) در دست اقدام است تا جدی‌تر با سرشبکه‌های قاچاق برخورد شود.

وی افزود: تقویت رویکرد بهره‌مندی از علوم روز دنیا خصوصاً هوش مصنوعی در شناسایی سرشبکه‌های قاچاق مواد مخدر و ردیابی رفتارها و مراودات مالی آنها به‌منظور ضربه به بنیان مالی آنها از دیگر اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در راستای ضربه زدن به بنیادهای اقتصادی قاچاقچیان است.

به‌گفته معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر طراحی اولیه طرح جامع مکانیزاسیون و هوشمندسازی شناسایی اموال متهمین و محکومین جرائم مواد مخدر هم در دست اقدام است.

زاهدیان تصریح کرد: تقویت تعامل و همکاری با مرکز اطلاعات مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌عنوان دبیرخانه شورای‌عالی مبارزه با پولشویی به‌منظور بهره‌مندی از توان و ظرفیت مرکز جهت ردیابی تراکنش‌های مالی مشکوک (STR) به پولشویی با بستر مواد مخدر و همکاری با مرکز به‌منظور تدوین سند جامع ارزیابی ریسک، تعیین لیست مناطق، مشاغل و افراد پرخطر و تدوین شاخص‌ها و الگوهای رفتاری مشکوک از دیگر اقدامات انجام‌شده است.

هوش مصنوعی و شناسایی سرشبکه‌های قاچاق مواد مخدر

وی از تغییر رویکرد سنتی مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر از عملیات‌های موادمحور به‌سمت عملیات‌های اموال‌محور خبر داد و گفت: رصد مراودات مالی مظنونین به جرائم مواد مخدر و پولشویی قبل، حین و پس از دستگیری قبل از هر عملیات مورد توجه قرار می‌گیرد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: از دیگر اقدامات انجام‌شده در راستای ضربه زدن به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان می‌توان به هماهنگی و تعمیم بهره‌مندی از ظرفیت بانک‌های اطلاعاتی افراد حقیقی و حقوقی و تلاش در جهت تجمیع و یکپارچه‌سازی اطلاعات این بانک‌ها در یک بستر واحد و در نتیجه افزایش سرعت و دقت در شناسایی و توقیف اموال نامشروع قاچاقچیان و جلوگیری از سوءاستفاده‌های بعدی و نقل و انتقال اموال به ایادی اشاره کرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
رفتن به ابتدای صفحه